Susidomėjote kriptovaliutų prekyba, tačiau dar gerai nežinote nuo ko pradėti? Kad prekyba kriptovaliutomis neapkarstų nuo pat pirmos dienos, šiame straipsnyje sužinosite kaip prekiauti kriptovaliutomis saugiai.

KeityklaPalaiko kriptovaliutųMokesčiaiPremija 

Binance

180 +

0,02% - 0,1%

-

Registruotis

Bitstamp

50 +

0 - 0,5%

-

Registruotis

Kriptomat

200 +

0% - 1,45%

-

Registruotis

Binance

Registruotis
Palaiko kriptovaliutų

180 +

Mokesčiai

0.02% - 0.1%

Premija

-

 

Bitstamp

Registruotis
Palaiko kriptovaliutų

50 +

Mokesčiai

0 - 0.5%

Premija

-

 

Kriptomat

Registruotis
Palaiko kriptovaliutų

200 +

Mokesčiai

0 - 1.45%

Premija

-

 

Pastaruoju metu, kriptovaliutų populiarumas auga kaip į dangų paleista raketa. Apie prekybą kriptovaliutomis kalba tiek naujausiomis technologijomis besidomintys jaunuoliai, tiek ir daug ko matę investuotojai. Paprasti žmonės ne tik domisi kaip įsigyti kriptovaliutos, bet ir kaip investuoti į kriptovaliutas dalį savo santaupų. Trumpai tariant, šiandien tikrai būtų sunku atrasti žmogų, nieko negirdėjusį apie „bitkoiną“, „eterį“ ar kitą žinomesnę kriptovaliutą.

Tačiau iš kitos pusės, prekyba kriptovaliutomis taip pat pasižymi ir nemaža rizika. Kriptovaliutų rinka dar yra pakankamai jauna ir nuolat svyruojanti. Jau ne kartą yra nutikę, kad po itin svaiginančio vienadienio rinkos kilimo, laukė toks pat svaiginantis rinkos nuopuolis. Todėl šiame straipsnyje, mes ne tik rekomenduosime kur pradedančiam investuotojui reikėtų prekiauti kriptovaliuta, bet ir aptarsime, kaip prekiauti kriptovaliutomis saugiai.

Trumpai apie kriptovaliutą

Nors kriptovaliutų veikimo principas yra susijęs su daug techninių dalykų, tačiau vartotojo požiūriu, prekyba kriptovaliutomis yra ganėtinai paprastas procesas.

Kriptovaliuta – tai skaitmeninė valiuta naudojama internetiniams mokėjimams atlikti. Šių mokėjimų aptarnavimui nereikia bankų ar kitų finansinių įstaigų priežiūros, todėl valiuta nėra kontroliuojama jokios centrinės institucijos. Kriptovaliutos egzistuoja tik elektroninėje erdvėje ir savo fizinės formos neturi. Tačiau kaip ir įprasti pinigai, kriptovaliutos gali būti naudojamos tiek atsiskaitymams, tiek ir investavimui ar taupymui. Prekiaujant kriptovaliutomis Lietuvoje reikėtų nepamiršti, kad šiai dienai, Lietuvos bankas šių pinigų nereguliuoja bei nekontroliuoja, todėl kriptovaliutos yra laikomos ypač rizikinga priemone.

Prekyba kriptovaliutomis – nuo ko pradėti

Nors kriptovaliutų veikimo principas yra susijęs su daug techninių dalykų, tačiau vartotojo požiūriu, prekyba kriptovaliutomis yra ganėtinai paprastas procesas. Prie to labai stipriai prisideda įvairios kriptovaliutų keityklos, kurios savo klientams suteikia greitą priėjimą prie visos kriptovaliutų rinkos. Todėl nusprendus užsiimti kriptovaliutų prekyba, pirmasis žingsnis būtų patikimos keityklos paieška.

Svarbiausia – patikima kriptovaliutų keitykla

Pastaruoju metu, kripto rinkoje atsirado tikrai nemažai bendrovių, teikiančių įvairias tarpininkavimo paslaugas. Tačiau kriptovaliutų prekybą tik pradedant, rekomenduotume rinktis gerą reputaciją turinčias ir ilgą laiką veikiančias bendroves. Pavyzdžiui, tokios kriptovaliutų biržos kaip Binance, Bitstamp ar Kraken, jau spėjo užsitarnauti tikrų kriptovaliutos rinkos lyderių statusą. Šiose biržose, prekyba kriptovaliutomis vyksta visą parą ir septynias dienas per savaitę.

Binance

binance keitykla

Binance - tai didžiausia pasaulyje kritovaliutų birža, turinti daugiau nei 15 mln. nuolatinių klientų. Čia rasite daugiau kaip 150 įvairių kriptovaliutų bei galėsite investuoti į kitas investicines priemones. Beje, Binance birža taip pat yra išleidusi ir savo nuosavą kriptovaliutą Binance Coin (BNB), kuri šiuo metu yra labai populiari visų investuotojų tarpe. Vienas iš pačių didžiausių šios kriptovaliutos biržos privalumų yra labai nedideli komisiniai, todėl Binance puikiai tinka aktyviems prekiautojams.

Bitstamp

Birstamp – tai viena iš seniausiai kriptovaliutų rinkoje veikiančių biržų, įkurta dar 2011 metais.

Birstamp – tai viena iš seniausiai kriptovaliutų rinkoje veikiančių biržų, įkurta dar 2011 metais. Ši birža priima atsiskaitymus bankiniu pavedimu, kredito kortele bei kitais populiariausiais mokėjimo būdais. Tiesa, Bitstamp negali pasigirti tokiu dideliu kriptovaliutų pasirinkimu kaip Binance, tačiau didelės egzotikos neieškantis investuotojas, tikrai čia suras visas pagrindines kriptovaliutas. 2016 metais, Liuksemburge, Bitstamp tapo pirmąja pasaulyje valstybiniu lygiu licencijuota kriptovaliutų keitykla. Taigi, Europos Sąjungoje gyvenantiems klientams, Binance tikriausiai yra pats patogiausias ir saugiausias pasirinkimas.

Kriptomat

kriptomat keitykla

Kriptomat – tai Estijoje registruota ir pilnai licencijuota kriptovaliutų keitykla, įkurta 2018 metais. Šioje keitykloje ne tik palaikoma daugiau kaip 200 skirtingų kriptovaliutų ir žetonų, bet ir teikiamos kainų įspėjimo, automatizuotos prekybos, turimų kriptovaliutų vertės vidurkio apskaičiavimo ar kriptovaliutų piniginės funkcijos. Reikėtų paminėti, jog Kriptomat keitykloje yra pilnai palaikoma Lietuvių kalba, todėl tai be jokios abejonės vienas iš geriausių pasirinkimų pradedantiems mūsų šalies kriptoentuziastams. Keityklos aplinka yra itin draugiška naujokams, o išsamūs ir įdomūs straipsniai supažindins jus su naujausiomis kriptorinkos tendencijomis.

Kuriomis kriptovaliutomis prekiauti?

Taigi, išsirinkus kriptovaliutos keityklą, galima pradėti ir ilgai lauktą prekybą kritovaliutomis. Tačiau kokiomis kriptovaliutomis yra geriausiai prekiauti pradedančiam? Žinoma, kiekvienas kripto rinka besidomintis žmogus žino Bitcoin kriptovaliutą. Bet ar žinote, jog ši kriptovaliuta toli gražu nėra vienintelė? Tiesą sakant, dabar rinkoje galime rasti daugiau kaip 1000 įvairių kriptovaliutų! Tad kaip žinoti kuriomis kriptovaliutomis prekiauti tikrai verta?

Kriptovaliutų prekybą rekomenduojame pradėti nuo geriausiai žinomų ir plačiausiai prekiaujamų kriptovaliutų. Populiariausios kriptovaliutos yra itin likvidžios, todėl kilus būtinybei, galėsite jas parduoti ar pirkti be jokių problemų. Populiariausias kriptovaliutas prekybai, galite išsirinkti pagal jų kapitalizaciją, apsilankę CoinMarketCap.com svetainėje. Šiai dienai, populiariausios kritpvaliutos yra Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Binance Coin (BNB) ir keletas kitų. Iš kitos pusės, kriptovaliutų rinka yra labai dinamiška, todėl nusprendus prekiauti mažiau žinoma valiuta, pirma reikėtų detaliau pasidomėti jos leidėjais, istorija bei perspektyvomis.

Kriptovaliutų prekyba ir galimi sunkumai

Kalbant apie prekybą kriptovaliutomis, taip pat reikėtų aptarti ir tam tikras kliūtis, su kuriomis gali susidurti investuotojai. Pagal Lietuvos banko dar 2017 metais išsakytą poziciją, visi finansų rinkos dalyviai (bankai, kredito unijos bei kitos mokėjimo įstaigos), netūrėtų teikti paslaugų susijusių su virtualiomis valiutomis. Taigi, nemažai žmonių jau yra susidūrę su sunkumais, užskaitant įprastus piniginius pavedimus iš kriptovaliutų keityklų į bankuose esančias sąskaitas. Vengdami rizikų, susijusių su sudėtingu kriptovaliutos kilmės identifikavimu bei keliamais pinigų plovimo prevencijos reikalavimais, pavedimus iš kriptovaliutų keityklų bankai įskaito tik atlikę papildomą lėšų kilmės tyrimą.

Taigi, didelė tikimybė, kad vykdant prekyba kriptovaliutomis uždirbtų lėšų pavedimą į savo sąskaitą, bankai bei kitos mokėjimo įstaigos paprašys jūsų pateikti papildomus duomenis, dokumentus bei informaciją. Beje, reikėtų žinoti, kad „Paysera“ bei „Revolut“, šiai dienai, klientams net neleidžia atlikti pavedimų į kriptovaliutų keityklas, ką jau kalbėti apie lėšų iš keityklų įskaitymą. Pavyzdžiui, „Paysera“ apskritai savo sistemoje draudžia vykdyti bet kokius kriptovaliutos pirkimo bei pardavimo sandorius, o šį draudimą pažeidus, nedelsiant yra uždaroma kliento sąskaita.

Nepamirškite pasirūpinti ir pačių kriptovaliutų saugumu

Jei ketinate užsiimti ne tik aktyvia kriptovaliutų prekyba, bet ir ilgalaikiu investavimu, taip pat reikėtų pasirūpinti ir savo kriptovaliutų saugumu. Kriptovaliutos paprastai laikomos specialiai tam skirtose kriptovaliutų piniginėse. Šiuo metu, kriptovaliutų piniginių pasirinkimas yra labai platus – pradedant „kieto tipo“ (angl. „hardware“) piniginėmis ir baigiant, piniginėmis jūsų telefone. Tačiau pačiomis patikimiausiomis yra laikomos būtent „kieto tipo“ piniginės, kurios kriptovaliutą saugo specialioje duomenų laikmenoje. Tokia kriptovaliutų piniginė telpa tiek į kelnių kišenę, tiek ir į stalčių, o esant reikalui, ją galima prijungti prie kompiuterio per USB jungtį. Žinoma, kadangi „kieto tipo“ piniginė yra fizinė, reikia stengtis jos nepamesti ar kitaip nesugadinti.

Primygtinai rekomenduojame tokias pinigines pirkti tik iš oficialių gamintojų. Niekada kriptovaliutų piniginės nepirkite turguose, skelbimų portaluose ar pas kitus neaiškius pardavėjus. Tik perkant iš oficialių gamintojų galėsite būti tikri, kad įsigyjate saugią piniginę, kurioje nėra įrašyta jokių kenkėjiškų programų. Geriausią vardą vartotojų tarpe yra užsitarnavusios „Ledger“ ir „Trezor“ gamintojų piniginės.

ModelisPalaiko kriptovaliutųJungtisKaina 

Ledger Nano S

1100 +

USB

59 Eur

Pirkti

Ledger Nano X

1500 +

USB, Bluetooth

119 Eur

Pirkti

Trezor One

1000 +

USB

59 Eur

Pirkti

Trezor Model T

1600 +

USB

192 Eur

Pirkti

Ledger Nano S

Pirkti
Palaiko kriptovaliutų

1100 +

Jungtis

USB

Kaina

59 Eur

 

Ledger Nano X

Pirkti
Palaiko kriptovaliutų

1500 +

Jungtis

USB, Bluetooth

Kaina

119 Eur

 

Trezor One

Pirkti
Palaiko kriptovaliutų

1000 +

Jungtis

USB

Kaina

59 Eur

 

Trezor Model T

Pirkti
Palaikomoa kriptovaliutos

1600 +

Jungtis

USB

Kaina

192 Eur

 

Kaip prekiauti kriptovaliutomis saugiai?

Pabaigai reikėtų pasakyti, kad bet kokia investavimo forma yra susijusi su didesne ar mažesne rizika. Kalbant apie kriptovaliutas, norėtume pabrėžti, kad prekyba kriptovaliutomis yra ypač rizikingas užsiėmimas. Tiesą sakant, ši prekybos priemonė gali atnešti ne tik didelį pelną, bet ir milžiniškus nuostolius. Pavyzdžiui, Bitcoin, istoriškai gali per dieną ne tik pakilti 30 proc., bet ir prarasti daugiau kaip 30 proc. savo vertės. Tokie dideli svyravimai, ne kiekvienam investuotojui gali būti priimtini, todėl pradėti prekiauti kriptovaliutomis rekomenduojame tik su tais pinigais, kuriuos galite sau leisti prarasti.

Straipsnio santrauka
Kriptovaliutų prekyba – ką būtina žinoti prieš atidarant savo pirmąjį sandorį?

Straipsnio pavadinimas: Kriptovaliutų prekyba – ką būtina žinoti prieš atidarant savo pirmąjį sandorį?

Aprašymas: Susidomėjote kriptovaliutų prekyba, tačiau dar gerai nežinote nuo ko pradėti? Kad prekyba kriptovaliutomis neapkarstų nuo pat pirmos dienos, šiame straipsnyje sužinosite kaip prekiauti kriptovaliutomis saugiai.

Paskelba: 2021-05-08

Atnaujinta: 2021-12-14

Leidėjas: Investicijos ir Finansai

InvesticijosirFinansai.lt

Sužinokite daugiau

Svetainė InvesticijosIrFinansai.lt nėra skolintojas, finansų ekspertas, patarėjas ar jokia kita finansinė institucija. Šioje svetainėje pateikiamas turinys nėra ir neturėtų būti suprantamas kaip patarimas, rekomendacija, pasiūlymas ar skatinimas pirkti, parduoti, sudaryti sandorį ar atlikti kitus veiksmus su finansinėmis priemonėmis. Prieš priimant sprendimą investuoti, primygtinai rekomenduojame atidžiai įvertinti savo finansinę situaciją, pasikonsultuoti su nepriklausomu finansų patarėju ir įsitikinti, jog aiškiai suprantate su investicija susijusią riziką. Investuokite atsakingai!

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Naršydami toliau jūs sutinkate su mūsų Privatumo politika ir slapukų naudojimu.