IBAN - tai vienas dažniausiai bankiniame sektoriuje naudojamų kodų. Nesvarbu, pinigus siunčiate, ar norite juos gauti - tam naudosite būtent IBAN numerį. Tačiau, ar žinote, kas yra IBAN kodas? Taigi, šiame straipsnyje sužinosite apie IBAN numerio ypatybes, struktūrą bei kokį vaidmenį IBAN vaidina tarptautinėje bankininkystėje.

šiame straipsnyje sužinosite apie IBAN numerio ypatybes, struktūrą bei kokį vaidmenį IBAN vaidina tarptautinėje bankininkystėje.

IBAN (angl. International Bank Account Number) - tai pasauliniu mastu standartizuotas raidinis ir skaitmeninis kodas, unikaliai identifikuojantis konkrečią banko sąskaitą. IBAN kodas veikia kaip universali banko sąskaitų identifikavimo sistema, palengvinanti sklandų ir tikslų tarptautinių bankinių operacijų vykdymą. IBAN paprastai susideda iš šalies kodo, dviejų kontrolinių skaitmenų, banko kodo bei sąskaitos numerio ir užtikrina tarptautinių pinigų pervedimų tikslumą ir efektyvumą.

IBAN kodo paskirtis ir svarba

Pagrindinis IBAN numerių tikslas yra padidinti finansinių operacijų tikslumą ir saugumą. Pasaulyje, kuriame tarptautinė prekyba ir finansiniai sandoriai tapo įprastu dalyku, standartizuoto formato IBAN numeriai, leidžia identifikuoti banko sąskaitas įvairiose šalyse ir finansų institucijose. IBAN naudojimas žymiai sumažina klaidų riziką atliekant tarptautinius mokėjimus ir užtikrina, kad lėšos tiksliai pasiektų numatytus gavėjus.

IBAN numerių svarbą nusako tai, kad jie yra naudojami daugiau nei 70 skirtingų pasaulio šalių, kurių kiekviena laikosi tos pačios numerio struktūros ir gairių. Toks pasaulinis pripažinimas nulėmė, kad IBAN numeris tapo viena esminių banko sąskaitų identifikavimo priemonių tarptautinėje bankininkystėje. Kita vertus, IBAN numeriai nėra naudojami tokiose šalyse, kaip JAV, Kanada ar Kinija.

IBAN kodo struktūra

IBAN kodo struktūrą reglamentuoja tarptautinis ISO 13616 standartas. Pats kodas yra sudarytas tokiu būdu, kad perteiktų svarbią informaciją apie banko sąskaitą. Kiekvienas atskiras IBAN kodo segmentas tarnauja konkrečiam tikslui, o visi kartu - jie sukuria standartizuotą formatą, tiksliai identifikuojantį konkrečią banko sąskaitą.

IBAN kodo struktūrą reglamentuoja tarptautinis ISO 13616 standartas. IBAN kodas yra sudarytas tokiu būdu, kad perteiktų svarbią informaciją apie banko sąskaitą.

 • Šalies kodas: pirmosios dvi IBAN raidės reiškia šalies kodą, identifikuojantį šalį, kurioje yra banko sąskaita. Pavyzdžiui ,„LT“ reiškia Lietuvą, „DE“ - Vokietiją, „GB“ – Jungtinę Karalystę, o „FR“ – Prancūziją.
 • Kontroliniai skaitmenys: sekantis IBAN kodo segmentas yra 2 kontroliniai skaitmenys, kuriuos automatiškai priskiria bankas. Šie skaitmenys užtikrina IBAN kodo vientisumą ir sumažinant neteisingų pervedimų tikimybę.
 • Banko identifikatorius: po šalies kodo ir kontrolinių skaitmenų, toliau eina banko identifikatorius, kuris leidžia sužinoti apie konkretų banką ir jo vietą. Kiekvienoje šalyje šio kodo segmento ilgis gali skirtis.
 • Sąskaitos numeris: IBAN sąskaitos numerio segmentas identifikuoja konkrečią banko sąskaitą konkrečioje finansų įstaigoje. Šio numerio ilgis ir jo formatas gali skirtis, priklausomai nuo šalies bankų sistemos.

Taigi, suskaidžius IBAN kodą į atskirus segmentus, tiek finansų institucijos, tiek ir fiziniai asmenys gali lengvai interpretuoti ir patikrinti IBAN teisingumą. Standartizuota IBAN struktūra sudaro tikslių ir saugių tarptautinių operacijų pagrindą, sumažina klaidų skaičių ir padidina bendrą tarptautinių mokėjimų efektyvumą.

Lietuviškas IBAN numeris

Lietuvoje banko sąskaitos numeriai IBAN formatu yra sudaromi iš 20 simbolių. Paprastai IBAN numeris rašomas sugrupuojant simbolius po keturis, pavyzdžiui: LT01 2345 6789 0123 4567. Tačiau vedant jį elektroninėse sistemose jokių tarpų tarp simbolių daryti nereikia: LT012345678901234567.

Kaip IBAN kodas identifikuoja banko sąskaitas?

IBAN numeriai padeda tiksliai identifikuoti banko sąskaitas atliekant finansines operacijas. Siuntėjas, inicijuodamas tarptautinį mokėjimą, pateikia gavėjo IBAN, kuriame yra nurodomi reikalingi duomenys, kad lėšos būtų nukreiptos teisingai. IBAN yra tarsi tikslus adresas, kuriuo mokėjimas nukreipiamas į gavėjo banką ir konkrečią sąskaitą. IBAN kodo formato nuoseklumas užtikrina, kad skirtingi bankai gali efektyviai apdoroti finansines operacijas, paprastai nereikalaujant daug laiko atimančio rankinio įsikišimo.

IBAN numeriai taip pat atlieka svarbų vaidmenį ir tarptautinėse operacijose, kadangi žymiai supaprastina gavėjų banko sąskaitų identifikavimo procesą. Inicijuodamas tarptautinį mokėjimą, bankas siuntėjas naudoja gavėjo IBAN numerį, kad tiksliai nukreiptų siunčiamas lėšas. Standartizuota IBAN kodo struktūra leidžia finansų įstaigoms greitai patikrinti banko sąskaitos duomenų autentiškumą ir užtikrinti, kad lėšos būtų pervedamos tiksliai ten kur reikia.

IBAN ir SWIFT kodai - kuo jie skiriasi?

Nors IBAN numeris ir SWIFT kodas yra būtini šiuolaikinės bankininkystės atributai, tačiau jie atlieka skirtingus vaidmenis. IBAN kodas identifikuoja konkrečią banko sąskaitą finansų įstaigoje, užtikrindamas finansinių operacijų tikslumą. Savo ruožtu SWIFT kodas (taip pat žinomas kaip BIC), identifikuoja patį banką. Iš esmės, IBAN numeriai papildo SWIFT kodus, suteikdami išsamios informacijos apie gavėjo sąskaitą banke. SWIFT kodai palengvina bendravimą tarp finansų įstaigų, o IBAN numeriai užtikrina, kad lėšos būtų nukreiptos į teisingą sąskaitą gavėjo banke.

Kur ieškoti savo sąskaitos IBAN numerio?

Taigi, norint gauti mokėjimą į savo sąskaitą, reikia lėšų siuntėjui nurodyti teisingą savo sąskaitos IBAN numerį. Štai keletas veiksmingų būdų, kur galima rasti savo IBAN numerius:

 • Banko sąskaitos išrašai: jūsų sąskaitos IBAN numeris paprastai būna nurodomas sąskaitos išrašuose.
 • Internetinė bankininkystė: dauguma internetinės bankininkystės platformų suteikia prieigą prie jūsų sąskaitos informacijos, įskaitant ir IBAN numerį.
 • Mobiliosios bankininkystės programėlės: jeigu jūsų bankas siūlo naudotis mobiliosios bankininkystės programėlę, joje tikrai rasite ir savo sąskaitos IBAN numerį.

Kaip užtikrinti tikslumą vedant sąskaitos IBAN numerį?

Atliekant bankinius mokėjimus, labai svarbu naudoti tikslų gavėjo sąskaitos IBAN numerį. Nedaug kas žino, tačiau siunčiamos lėšos, paprastai yra įskaitomos atsižvelgiant į gavėjo IBAN sąskaitos numerį, o ne jo vardą, pavadinimą ar kitus rekvizitus. Iš esmės, bankas net neturi prievolės tikrinti ar jūsų pavedime nurodytas IBAN kodas tikrai priklauso pavedime nurodytam asmeniui. Todėl pavedime nurodžius netikslų IBAN numerį, jūsų siunčiamos lėšos gali būti įskaitytos ne tam asmeniui. Norint išvengti klaidų vykdant bankinius pavedimus, visuomet atlikite šiuos veiksmus:

 • Patikrinkite IBAN kodą: kelis kartus patikrinkite lėšų gavėjo IBAN kodą ir įsitikinkite, kad nėra jokių spausdinimo klaidų ar netikslumų.
 • Patikrinkite kodo formatą: kiekviena šalis gali turėti specifinius IBAN kodo struktūros reikalavimus. Įsitikinkite, kad jūsų turimo gavėjo IBAN kodo formatas yra teisingas.
 • Venkite tarpų ir specialiųjų simbolių: rinkdami IBAN numerį nenaudokite jokių tarpų, brūkšnelių ar kitų specialiųjų simbolių, kurie gali lemti nenumatytas klaidas.
 • Bandomasis pavedimas: esant galimybei, visuomet atlikite bandomuosius pavedimus lėšų gavėjui (ypač, jeigu tai naujas gavėjas, kuriam pavedimą darote pirmą kartą), pirma siųsdami simbolinę pinigų sumą. Likusią pinigų sumą išsiųskite tik tuomet, kai gausite patvirtinimą, kad jūsų bandomojo pavedimo metu išsiųstos lėšos yra gautos.
 • Saugokite įrašus: išsaugokite atliktų pavedimų IBAN numerius, kad jais galėtumėte pasinaudoti ateityje. Dauguma internetinių bankų tai daro automatiškai.

Straipsnio santrauka
Kas yra IBAN numeris: išsamus IBAN naudojimo gidas

Straipsnio pavadinimas: Kas yra IBAN numeris: išsamus IBAN naudojimo gidas

Aprašymas: IBAN - tai vienas dažniausiai bankiniame sektoriuje naudojamų kodų. Nesvarbu, pinigus siunčiate, ar norite juos gauti - tam naudosite būtent IBAN numerį. Tačiau, ar žinote, kas yra IBAN kodas? Taigi, šiame straipsnyje sužinosite apie IBAN numerio ypatybes, struktūrą bei kokį vaidmenį IBAN vaidina tarptautinėje bankininkystėje.

Paskelba: 2023-08-08

Atnaujinta: 2024-03-26

Leidėjas: Investicijos ir Finansai

InvesticijosirFinansai.lt

Sužinokite daugiau

Svetainė InvesticijosIrFinansai.lt nėra skolintojas, finansų ekspertas, patarėjas ar jokia kita finansinė institucija. Šioje svetainėje pateikiamas turinys nėra ir neturėtų būti suprantamas kaip patarimas, rekomendacija, pasiūlymas ar skatinimas pirkti, parduoti, sudaryti sandorį ar atlikti kitus veiksmus su finansinėmis priemonėmis. Prieš priimant sprendimą investuoti, primygtinai rekomenduojame atidžiai įvertinti savo finansinę situaciją, pasikonsultuoti su nepriklausomu finansų patarėju ir įsitikinti, jog aiškiai suprantate su investicija susijusią riziką. Investuokite atsakingai!

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Naršydami toliau jūs sutinkate su mūsų Privatumo politika ir slapukų naudojimu.