Skolinimasis – tai svarbus asmeninių finansų tvarkymo įgūdis, kurį turėtų įvaldyti kiekvienas savarankiškas žmogus. Sužinokite, kaip skolinimasis gali įtakoti jūsų finansinė būklę, kada skolintis verta, o kada geriau susilaikyti nuo neapgalvotų finansinių žingsnių.

Šiais laikais pasiskolinti pinigų yra tikrai paprasta – rinkoje apstu kreditą galinčių suteikti paskolų bendrovių, o pats skolinimasis gali vykti tiek internetu, tiek ir atvykus į klientų aptarnavimo centrą. Kita vertus, skolinantis neapgalvotai, galima prisidaryti didelių finansinių rūpesčių lygiai taip pat greitai, kaip ir gauti kreditą į savo sąskaitą. Taigi, kad skolinimasis nepridarytų daugiau žalos negu naudos, šiame straipsnyje aptarsime pagrindines atsakingo skolinimosi taisykles. Išmokę skolintis teisingai, galėsite labai aiškiai nuspręsti, kada skolintis tikslinga, o kada skolinimasis nėra pats geriausias sprendimas.

Skolinimasis Lietuvoje – pagrindinės taisyklės

Skolinimasis – tai svarbus asmeninių finansų tvarkymo įgūdis, kurį turėtų įvaldyti kiekvienas savarankiškas žmogus.

Visų pirma reikėtų paminėti, jog paskolos Lietuvoje yra išduodamos vadovaujantis taip vadinamomis atsakingo skolinimo nuostatais. Iš esmės, šiais nuostatais yra stengiamasi apsaugoti finansiškai nedrausmingus bei neatsakingus žmones nuo pačių savęs ir neleisti jiems prisiimti per didelių finansinių įsipareigojimų. Nuostatai privalomi visoms mūsų šalyje veikiančioms kredito įstaigoms, kuriose yra išduodamos paskolos ir kreditai klientams.

Taigi, visos kredito bendrovės turi užtikrinti, jog visas skolinimasis vyktų pagal nustatytas taisykles, Pavyzdžiui, didžiausias visiems klientams suteikiamos paskolos terminas privalo būti ne didesnis kaip 30 metų. Vėluojant mokėti mėnesines kredito įmokas, delspinigiai už vėlavimą gali būti skaičiuojami ne daugiau kaip už 180 dienų. Taip pat reikėtų žinoti, jog pasiėmus paskolą ir vėliau persigalvojus, klientas gali per 2 dienas grąžinti pasiskolintus pinigus bendrovei ir jam už tai nereikės mokėti jokių palūkanų ar mokesčių.

Galiausiai reikėtų pažymėti, išduodant paskolą, visos pas mus veikiančios kredito įstaigos privalo įvertinti paskolos prašančio kliento realią finansinę situaciją. Kitaip sakant, paskola gali būti išduota tik tokiam klientui, kurio per mėnesį mokamos įmokos sudarytų ne daugiau kaip 40 proc. per mėnesį gaunamų pajamų. Taigi, naują kreditą galėsite gauti tik tokiu atveju, jei apmokėjus visų išduotų kreditų įmokas, jums liks ne mažiau kaip 60 proc. per mėnesį gaunamų pajamų.

Kada skolinimasis gali būti naudingas, o kada verčiau nesiskolinti?

Paskolą galima imti tada, kai gaunate pastovias pajamas ir tiksliai žinote, jog tikrai pajėgsite laiku grąžinti pasiskolintus pinigus. Skolinimasis naudingas tais atvejais, kai palankiomis sąlygomis galite įsigyti norimą daiktą, kuriam sutaupyti prireiktų nemažai laiko. Pasiskolinus, jūs galėsite norimą daiktą įsigyti, pradėti juo naudotis bei gauti daikto teikiamą naudą dabar, o pasiskolintus pinigus grąžinsite per nustatytą paskolos laikotarpį. Paskolos, kurių atnešama nauda yra žymiai didesnė nei mokamos palūkanos yra vadinamos, geromis paskolomis.

Kita  vertus, tikrai ne visos paskolos yra geros, todėl norint, kad skolinimasis nevirstų didesnėmis finansinėmis problemomis, itin svarbu mokėti skolintis apgalvotai. Stenkitės išvengti impulsyvių pirkinių ir pirma objektyviai įvertinkite, ar norimo daikto jums iš tikrųjų reikia. Pavyzdžiui, sudarykite norimų nusipirkti daiktų sąrašą ir jį atsidėkite keletui mėnesių. Jeigu praėjus porai mėnesių jums konkretaus daikto vis dar reikia, tuomet galite pradėti ieškoti tinkamos paskolų bendrovės.

Beje, skolinimasis taip pat nėra pati geriausia išeitis, jeigu paskola jums reikalinga ne naudingiems daiktams įsigyti bet pramogoms. Savo pramogas stenkitės finansuoti iš nuolat gaunamų pajamų arba turimų santaupų. Taip pat nesiskolinkite turint nestabilią finansinę padėtį. Jeigu naujame darbe pradėjote dirbti visai nesenai, skolinimosi klausimus vertėtų nukelti tolimesniam laikui, kai naujame darbe jau būsite įsitvirtinęs.

Straipsnio santrauka
Teisingas ir gerai apgalvotas skolinimasis – kada skolintis verta, o kada tikrai nereikėtų?

Straipsnio pavadinimas: Teisingas ir gerai apgalvotas skolinimasis – kada skolintis verta, o kada tikrai nereikėtų?

Aprašymas: Skolinimasis – tai svarbus asmeninių finansų tvarkymo įgūdis, kurį turėtų įvaldyti kiekvienas savarankiškas žmogus. Sužinokite, kaip skolinimasis gali įtakoti jūsų finansinė būklę, kada skolintis verta, o kada geriau susilaikyti nuo neapgalvotų finansinių žingsnių.

Paskelba: 2021-12-13

Atnaujinta: 2021-12-13

Leidėjas: Investicijos ir Finansai

InvesticijosirFinansai.lt

Sužinokite daugiau

Svetainė InvesticijosIrFinansai.lt nėra skolintojas, finansų ekspertas, patarėjas ar jokia kita finansinė institucija. Šioje svetainėje pateikiamas turinys nėra ir neturėtų būti suprantamas kaip patarimas, rekomendacija, pasiūlymas ar skatinimas pirkti, parduoti, sudaryti sandorį ar atlikti kitus veiksmus su finansinėmis priemonėmis. Prieš priimant sprendimą investuoti, primygtinai rekomenduojame atidžiai įvertinti savo finansinę situaciją, pasikonsultuoti su nepriklausomu finansų patarėju ir įsitikinti, jog aiškiai suprantate su investicija susijusią riziką. Investuokite atsakingai!

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. Cookies). Naršydami toliau jūs sutinkate su mūsų Privatumo politika ir slapukų naudojimu.